Математична освітня галузь

Урок 1

Тема: Обчислення площі. Обчислення площі фігури за допомогою палетки. Задачі, пов'язані з обчисленням площі фігур

Мета:

* формування предметних компетентностей: удосконалювати знання учнів визначати площу плоскої фігури за допомогою палетки; вправляти у розв'язанні задач на знаходження площі прямокутника, квадрата; розвивати обчислювальні навички.

* формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце; розвивати пізнавальний інтерес; планувати власні дії;

комунікативної: розвивати математичне мовлення; вміння доводити власну думку; формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння працювати в парах, групах, виявляти свою ініціативу; докладати зусиль для спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про цінність дружби, добра, щастя.

Обладнання: літери для формули, картки із завданнями в бочці, чарівна коробка, сантиметрова стрічка, сонечка доброти,чарівні літери, ноутбук, телевізор, палетки.

Тип уроку: удосконалення знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

* Привітання

Сьогодні урок у нас не звичайний,

А подорож математична.

Разом будемо мандрувати,

Знання і вміння перевіряти.

* Психологічна настанова

«Зірка побажань»

― Вітаю! Діти, дивіться: сталося диво! Кожному на парту впала зірочка! Чудеса починаються! Ми вирушаємо з вами в подорож. Але не просту, а математичну. (Діти стають в коло)

Учитель:

Якщо друзі стануть в круг,

То команду маєм.

Зліва – друг і справа – друг

Всі знання ми маєм.

Кожен з вас, кожен з вас –

Це учень – просто клас,

Бо родина об'єднує всіх нас!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

  • Вправа «Інтерв'ю»

― Діти, чого ви очікуєте від уроку?

  • Я пропоную вам скласти формулу своєї роботи на уроці, використовуючи умовні позначення всіх якостей, що необхідні для плідної роботи.

У + О + В + С + Р = З, де

У – увага,

О – організованість,

В – взаємодопомога,

С – спілкування,

Р – робота,

З – знання.

  • Гра «Чарівна коробка». (Грає чарівна мелодія). Діти відгадують, що в коробці. Прийом «Так або ні?»

― Будемо визначати площу плоскої фігури? (Так)

― Будемо виконувати завдання на диску? (Так)

― Будемо обчислювати площу фігури за допомогою палетки? (Так)

― Ділити багатоцифрові числа? (Ні)

― Будемо розв'язувати задачі на знаходження площі прямокутника? (Так)

― Множити числа, що закінчуються нулями? (Ні)

― Будемо розв'язувати рівняння? (Так)

― Отже, тема нашого уроку. «Діти беруть листки з чарівної коробки і показують тему уроку.

ІІІ. Розвиток математичних компетентностей

  • Гра «Шифрувальник»

― Прочитайте слово, виконавши математичні дії.

Розташуй літери в порядку виконання арифметичних дій і отримаєш слово.

(СВЯТО)

― А чому свято? (Тому, що святковий відкритий нестандартний урок з математики).

  • Робота в зошитах

Каліграфічна хвилинка. Гра «Інтерв'ю» (21723)

― Назвати число.

― Парне чи непарне.

― Скільки в числі тисяч?

― Скільки сотень?

― А десятків?

― І скільки одиниць?

  • Гра «Карусель»

(Табличні випадки множення і ділення чисел)

  • Математичний диктант

― До невідомого числа додали 120 і одержали 250. Знайти це число.

― Від числа 600 відняли добуток чисел 20 і 2.

― Суму чисел 280 і 120 зменшити в 5 разів.

― Кожна сторона трикутника 15 см . Чому дорівнює периметр цього трикутника?

― В одному будинку 120 квартир. Скільки квартир у 7 таких будинках?

― Запишіть найменшу одиницю вимірювання площі.

― Запишіть найбільшу одиницю вимірювання площі.

5. Гра «Клубок запитань». (Робота в групі)

― Що таке 1мм2?

― А 1см2

― Що таке 1дм2?

― А 1м2?

― Що таке Ар?

― Як позначається?

― де використовують сотку?

― А що таке гектар?

― А як позначається?

― Що таке 1км2?

― Що таке площа?

― Як обчислити площу?

― Як знайти довжину невідомої сторони прямокутника?

― Що таке палетка?

― Алгоритм обчислення площі фігури за допомогою палетки.

  • Робота в парах

Один учень виписує одиниці довжини, а другий одиниці площі

1 см2, 1 м, 1 га, 1 мм2, 1 мм, 1 км, 1 а, 1 м2, 1 км2, 1 см, 1 дм, 1 дм2

  • Фізкультхвилинка

Як багато вас тут, друзів.

Білозубих, карооких,

Синьооких і чорнявих,

І високих, і низеньких,

І кругленьких, і худеньких.

Всіх вас рада привітати.

І фізкультхвилинку розпочати

(Весела руханка)

8. Гра «Заморочки з бочки)

* Жартівлива задача

У бабусі Даші онук Саша, котик Мурчик, собака Тузик. Скільки у бабусі онуків? (Один)

* Накресли прямокутник зі сторонами 2 см і 5 см та знайди його площу

* Є прямокутник зі сторонами 3 см і 6 см. Обчислити площу і периметр прямокутника

* Антон Назаренко витрачає на дорогу до школи 1 год . Скільки часу він витратить, якщо піде разом з другом?

* Виміряти довжину і ширину поверхні парти. Знайти її площу

ІV. Домашнє завдання

Виміряти довжину і ширину письмового столу вдома. Знайти його площу.

V. Рефлексія. Гра «Спасибі за приємний день»

Учитель:

Мені було приємно з вами працювати.

Чи справдилися ваші очікування?

(Відповідь дітей)

Всі ви, діти, молодці.

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунає,

І мені і вам він скаже,

Що урок вже час кінчати.

Треба йти відпочивати.




Урок 2

Тема уроку: Обчислення площі прямокутника і квадрата.

Мета уроку: формувати поняття площі фігури, уміти визначати площу фігур, розбитих на квадратні сантиметри; вчити учнів обчислювати площу прямокутника і квадрата, розв'язувати практичні задачі на знаходження площі; розвивати математичну компетентність, пам'ять, мислення; використовувати знання в життєвих ситуаціях.

Очікувані результати:

- виконує усно та письмово обчислення в межах мільйона в навчальних і життєвих ситуаціях [4 МАО 2-4.3-1];

- знаходить значення числового виразу [4 МАО 2-4.3-3];

- планує розв'язування проблемної ситуації [4 МАО 2-2.2-1];

- використовує різні стратегії розв'язування проблемної ситуації [4 МАО 2-2.2-2];

- обґрунтовує вибір дій для розв'язання проблемної ситуації [4 МАО 2-2.2-3];

- обчислює площу прямокутника відомими способами [4 МАО 3-1.2-4];

- перетворює одні одиниці величин в інші [4 МАО 3-4.7-3]

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

Усі діти — молодці!

2. Налаштування класу до уроку

- Діти, щоб трішечки зняти напругу і налаштуватися на роботу, я пропоную провести аутотренінг. Сядьте рівненько, заплющіть очі, розслабтесь, дихайте спокійно і подумки повторюйте за мною :

- Я творча дитина!

- Мене все цікавить!

- Мені завжди все вдається!

- Я сподіваюсь, що ви зосередились та налаштувалися на роботу.

ІІ. Мотивування до навчальної діяльності

  1. Гра «Виконай і прочитай»

Прочитайте та знайдіть відгадку.

Перші три літери у престолу візьми,

Корінь у мудрого попроси,

Суфікс тобі радість віддасть,

І речення зміст відкриється враз.

… - ключ від щастя.

Відповідь : Премудрість – ключ від щастя.

2.Бесіда:

  • Чи погоджуєтеся ви з цим твердженням?
  • Яку людину називають мудрою?

(Му́дрість — володіння знаннями, розумінням, досвідом)

  • Чи хотіли б ви бути мудрими?
  • Що потрібно для того, щоб стати мудрою людиною?

(Учні висловлюють свої думки)

Сьогодні на уроці ми з вами зробимо ще один крок до мудрості. Пропоную вам протягом уроку визначати свою супермудрість. А допоможе у цьому шкала самооцінювання. Після кожного етапу уроку, ви будете на полях зошита визначати свою супермудрість на шкалі ( «Я все зрозумів і виконав», «Мені потрібна допомога»», « Я нічого не зрозумів»).

Отже му́дрість —це володіння знаннями. Тож давайте згадаємо, які знання ви отримали на попередньому уроці.

  1. Робота в зошиті

Каліграфічна хвилинка

Запишіть каліграфічно число – відповідь: обчисліть периметр прямокутника із сторонами 12 см і 18 см ( 60 см²)

ІІ. Акуалізація опорнихзнань

  1. Гра «Встанови відповідність між повним та коротким записом»

Квадратний сантиметр - см²

Квадратний міліметр - мм²

Квадратний метр - м²

Квадратний дециметр - дм²

Квадратний кілометр - км²

  1. Гра «Реставрація»

Розташуй одиниці вимірювання площі від менших до більших

км² см² мм² м² дм² ( мм² см² дм² м² км²)

ІІІ.Формулювання теми уроку і постановка мети

А щоб дізнатися, тему сьогоднішнього уроку, нам потрібно розгадати ребус.

  1. Розгадай ребус
 ( ПЛОЩА)
( ПЛОЩА)

Сьогодні ми побуваємо у цікавому світі геометричних фігур. Дізнаємося, що поєднує геометричні фігури і оточуючий світ. В кінці уроку ви повинні зрозуміти, що треба знати для обчислення площі прямокутника, а також навчитися обчислювати площу прямокутника і квадрата.

Перед тим як розпочати вивчення нової теми, я пропоную озвучити ваші очікування від сьогоднішнього уроку:

- Хочу зрозуміти…

- Навчитися…

А в кінці уроку ви побудуєте «Піраміду знань» з віртуальних цеглинок LEGO.

  1. Технологія «Асоціативний кущ»

Учням даються слова, серед яких потрібно вибрати ті, які мають відношення до ключового слова «ПРЯМОКУТНИК»

( Апельсин, поверхня парти,двері, картина,хмара, шафа, квітка, зошит, дошка, лінійка).

Прямокутник дійсно асоціюється з цими словами. Прямокутник несе красу, чіткість, стрункість. До вашої уваги презентація «Прямокутник житті людини»

  1. Бесіда

Щоб виготовити меблі своїми руками, щоб визначити, скільки необхідно насіння для засіву поля, скільки потрібно фарби для ремонту квартири, потрібно знайти площу поля, підлоги, стелі, стін. Щоб розв'язати ці та багато інших практичних задач, необхідно вміти вимірювати площу.

  1. Вправа «Мозковий штурм».
    • Скажіть, а людям яких професій необхідно знати як обчислюється площа.

(будівельник, плиточник-лицювальник, агроном, військовий, садівник, ландшафний дизайнер, архітектор, і т.д). Тож сьогодні на уроці будемо роз'язувати задачі, з якими зустрічаються у побуті, та задачі, які розв'язують люди певних професій, коли виникає потреба обчислити площу.

Гімнастика для очей

Колові рухи. Підняти очі догори, зробити ними кругові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки. 

  1. Робота з демонстраційним матеріалом

На слайді зображені прямокутники розділені на квадратні сантиметри. Діти порівнюють площі цих прямокутників.

  • Порівнюючи площі складених фігур, діти переконуються, що площа тієї фігури більше, яка містить більше квадратних сантиметрів.
  • Площі фігур, що містять однакове число квадратних сантиметрів, рівні, хоча фігури можуть не поєднуватися при накладенні.
  • Площа – це величина, яку можна не тільки порівнювати, а й вимірювати.
  • Тож як можна виміряти площу прямокутника, не рахуючи всі квадрати?

Площу знаходять шляхом підрахунку квадратних сантиметрів в одному ряду, а потім отримане число множимо на число рядів. Отже, щоб знайти площу прямокутника потрібно довжину помножити на ширину. Виводимо формулу площі при умові, що довжину позначаємо буквою - а, ширину - b

Для прямокутника: S = a · b

Для квадрата: S = a · a

ІV. Формування та вдосконалення навчального досвіду.

1.Геометрична задача

- Накресли будь-який прямокутник так, щоб на його сторонах містилося парне число клітинок. Поділи одержаний прямокутник на квадратні сантиметри.Зроби висновок: як знайти площу прямокутника, якщо відомі його довжина й ширина?

Фізкультхвилинка

  1. Розв'язування практичної задачі.
    • Як ми вже говорили, що потреба обчислити площу виникає у людей різних професій. Тож сьогодні ми з вами побудемо плиточниками-лицювальниками і дізнаємося яку кількість кахелю розміром 1 м на 1 м, потрібно використати для підлоги у кімнаті завдовжки 6 м і завширшки 4 м.

- Ми мусимо удосконалити свої знання та вміння, тож пропоную вам пограти в гру

  1. Інтерактивна вправа LearningApps « Обчисли площу…»
    • квітника, довжина якого 5 м, ширина 4 м;
    • підлоги, довжиною 6 м, шириною 8 м;
    • земельної ділянки, завдовжки 100 м, завширшки 30 м;
    • кахелю, довжина і ширина якого 40 см;
    • шпалер, довжина яких 10 м, ширина – 1 м;
    • дзеркала, розміром 70 см на 70 см.
  2. Вправа «Дослідник»

Дослідити зв'язок між знаходженням результатів у таблиці Піфагора та площею прямокутника.

V. Підсумок. Рефлексія навчальної діяльності.

1. Гра «Так - ні»

Квадрат - це прямокутник (так)

Всякий прямокутник - квадрат (ні)

Площа – це сума всіх сторін (ні)

Площа прямокутника дорівнює добутку довжини на ширину (так)

Площа квадрата дорівнює а · а ( так)

Фігури у яких рівні площі називаються рівними (ні)

2.Розкажіть про результати власних навчальних досягнень:

Чи справдились ваші очікування?

- Я розумію, що треба знати для обчислення площі прямокутника;

- Я можу обчислити площу прямокутника

  1. Піраміда знань

(Учні рахують на шкалі супермудрості свої результати на дошці Jamboard будують піраміду з цеглинок LEGO)

VI. Домашнє завдання

Обчислити площу своєї кімнати.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати