Мистецька освітня галузь

Предмет: образотворче мистецтво

Тема: Народне мистецтво – душа українського народу(орнаменти)

Мета: 

Навчальна - поглиблювати знання учнів з декоративно-прикладним мистецтвом; навчати стилізувати, декорувати природну форму, закріпити розуміння понять «візерунок», «орнамент», «рапорт».

Розвивальна - розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно.

Виховна - виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; інтерес до прекрасного, любов до національної художньої спадщини

Тип уроку: комбінований

Обладнання: ТЗН, мультимедійна презентація, альбом, гуашеві фарби.

Хід уроку

I. Організація класу

1. Привітання і представлення

Добрий день, любі четвертокласники! Мене звати Марія Василівна, і сьогоднішній урок образотворчого мистецтва у вас проведу я.

2. Перевірка готовності учнів до уроку

Для успішної роботи на уроці нам потрібно, щоб на робочому столі було тільки необхідне обладнання. Це: альбом з образотворчого мистецтва та гуашеві фарби.

3. Декламування вірша

Я візьму той рушник, простелю наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров,

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю,

І дитинство, й розлука і вірна любов.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Діти, сьогоднішній наш урок образотворчого мистецтва, я не просто так розпочала саме з цих слів, тому що ми сьогодні доторкнемося до національної культурної спадщини нашого народу.

На уроках образотворчого мистецтва ви вже знайомились із таким народно-прикладним мистецтвом як витинанка і аплікація. Але хочеться трошки докладніше розповісти про цей вид мистецтва.

- Що ви зараз бачите на екрані? (витинанку) 

- А чи хтось знає що таке витинанка?

Витинанка – це вид українського декоративно-прикладного мистецтва. Назва походить від слова «витинати» тобто «вирізати».

Це орнаментальні прикраси, які ажурно або силуетно втинанні ножицями з білого чи кольорового паперу.

На свята українці виготовляли особливі витинанки: кожна витинанка мала своє значення.

Ось наприклад витинанка з хрестиком вважалось оберегом, і її чіпляли туди де висіла дитяча колиска, а от якщо в хаті були елементи людських постатей чи силуети звірів то це символізувало велику родину.

- Можливо хтось знає в якій техніці можна зробити витинанку? (Аплікація)

- Чи працювали ви вже в техніці аплікація?( так)

- А може хтось знає щось про аплікацію?

Аплікація пройшла довгий шлях ,її як закріплювали нитками на картинах і клеєм на твердих поверхнях. Аплікація може бути як одноколірною так і багатоколірною.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності 

Техніку аплікації витинанку ми згадали невипадково, адже сьогодні ми поговоримо про один із народних символів України - український рушничок, або як ще його у народі називають «пісня витинана на полотні». А також сьогодні ми дізнаємося, що таке орнамент, рапОрт, і створимо власний візерунок.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда. Ознайомлення учнів з поняттями «орнамент», «рапорт»

Український рушник – завжди був скарбом українського народу. Рушник завжди відігравав значну роль в житі , і без нього не обходиться жодний обрад та церемонія. З давніх- давен українці прикрашали предмети хатнього вжитку орнаментом.

Орнаментом називається візерунок, складений з повторювальних елементів.

Призначався він для прикрас одягу, будівель.

Вишиванки створювалися руками справжніх майстринь, які намагалися кожну сорочку зробити унікальною та неповторною. Проте, усі вишивки мають деяку схожість між собою, оскільки орнаменти, які використовувалися для їх прикрашання, розділяють на декілька видів: слайд 4

  • геометричний орнамент (лінії, ромби, трикутники, хрести та інші фігури);
  • рослинний орнамент (квіти, листя, гілки, дерева);
  • тваринний орнамент (зображення різних тварин, птахів, риб або їх окремих елементів – очей, рогів, кігтів)
  • антропоморфний (люди, їх діяльність).

А також є різні форми орнаменту: смужка, коло…

Традиційними кольорами орнаменту українського рушника є червоний та чорний кольори. Червоний- колір калини, щастя , любові, а чорний- родючої землі, інколи смутку. Кожний колір має свою символіку, а комбінування цих кольорів своє значення.

РапОрт - найменша частина орнаменту, яка рівномірно повторюється.

2. Бесіда про створення орнаменту 

  • Як ви гадаєте, орнаментом прикрашають тільки рушники? (ні)

Орнаментами прикрашають: будівлі, ювелірні вироби, зброю, обгортки книжок, предмети побуту тощо.

Як можна створити орнамент? (намалювати, вишити, сплести у вигляді кружева, вичеканити з металу, вирізати по дереву.

3. Аналіз зразка готового орнаменту 

Погляньте на екран. Перед вами орнаменти.

- В якій формі вони зображені? (стрічки)

- Скільки є стрічок? (3)

- З яких елементів складається кожна з них? (квіти і стебло)

- Отже, якого виду ці орнаменти? (рослинного)

- Як розташовані квіти? (в шахматному порядку)

- Як розташовані стебла? (у формі змійки)

- Як гадаєте, якими інструментами виконувалися ці роботи? (кольоровими олівцями)

4. Пояснення вчителем послідовності виконання малюнка 
  1. Композиційне вирішення на папері
  • Креслення смуги
  • Поділ смуги на квадрати
  • Проведення осі симетрії
  • Промальовка деталей візерунка
  1. Вимальовування деталей візерунка:
  • Розмічання деталей візерунка
  • Промальовка деталей орнаменту(квіти, листя)
  1. Зафарбовування візерунка
  • Фон орнаменту
  • Стебло, квіти, листя
  1. Уточнення візерунка:
  • Контури квітів, листя
  • Прожилки, завитки


Фізкультхвилинка

Хто ж там швидко так втомився

І наліво нахилися?

Треба разом нам всім встати, (вийти з-за парт)

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить і небо спить (діти закривають очі долонями)

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало (діти відкривають очі, потягуються, підіймати голову)

І проміння всім послало (всі піднімаються на носочки та руки підносять вгору, потім розводять їх у сторони).

5. Практична робота

Розгорніть свої альбоми 

Для початку намалюємо лише рапорт. Намалюйте квадрат, а в ньому можете зобразити квітку, тваринку.

  1. Закріплення поетапного виконання малюнка(фронтальне опитування)

Зараз ми будемо малювати орнамент, але перед цим пригадаємо, яка його техніка виконання.

  • Який 1 етап? А далі що робимо?

Приступаємо до створення власного орнаменту в альбомі.

Пам'ятаємо, що лінії наводимо під лінійку, все креслимо чітко та правильно, по контуру. Кольори наносимо таким чином, щоб вони гармонійно виглядали разом.

Погляньте на мій глечик. Як я оформила орнамент, де він розташований. А тепер спробуйте зобразити орнамент на глечиках, що у ваших альбомах.

V. Підсумок уроку

Підсумкова бесіда

Що таке орнамент? Рапорт?

Які є види орнаменту? Наведіть приклади.

Де зображується орнамент? Що ще можна зробити з орнаментом?

1. Словесне оцінювання робіт

Ви гарно засвоїли матеріал і попрацювали. Варто звернути увагу на охайність робіт та симетричність.

2. Виставка робіт учнів

3. Прибирання робочого місця






Предмет: музичне мистецтво 

Тема уроку: КОЛИСКОВІ ПІСНІ.

Мета: 

Навчальна - познайомити учнів із жанровими особливостями і образним змістом колискових пісень. Дати поняття «колискова», «канон».

Розвивальна - розвивати предметні та між предметні компетентності, творчі здібності, фантазію, художньо-образне мислення.

Виховна - виховувати в учнів патріотизм і почуття національної гідності, високі моральні якості й кращі риси характеру – доброту, чуйність, розуміння краси в житті та мистецтві, любов до всього живого.

Обладнання: фортепіано, комп'ютер, зошити з музичного мистецтва 4 кл., підручники, роздатковий матеріал (таблиця «Характеристики музики», текст пісень, зображення національних костюмів, зірочки-наліпки, кольорові нотки).

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вхід до класу під музику (відео колискової).

Об'єднання учнів на 4 групи за допомогою різнокольорових карток.

Музичне вітання «Доброго ранку».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Метод емоційної дії.

- Скажіть мені, діти, під яку музику ви зайшли сьогодні до класу?

- Якою вона була за характером? (Лірична, спокійна, повільна).

- Вірно, діти – це колискова пісня. Тема нашого уроку сьогодні – колискові пісні.

ІІІ. Актуалізація знань.

Декламування вірша.

Солодкі сни, прозора тінь,

І ночі тихе муркотіння.

Солодких снів стрімкий потік

В обіймах ніжних Сновидіння…

Виконання пісні.

- А тепер уявіть, що день наш у справах дійшов до кінця, настав тихий і спокійний вечір. Зараз група учнів підготувала для Вас невеличкий сюрприз.

(Учні виконують на музичних діатонічних дзвіночках укр. нар. пісню «Котику сіренький»).

- Ви впізнали? Мелодію якої народної пісні виконали учні? («Котику сіренький»).

- Давайте пригадаємо цю чудову пісню.

Розспівування.

- Як ми повинні виконувати колискові пісні? (Лагідно, ніжно, з любов'ю).

(Виконання укр. нар. пісні «Котику сіренький»).

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь про колискові пісні.

- Сама найперша пісня, яку ми з вами чуємо від народження – це мамина колискова пісня. Творцями і виконавцями колискових переважно є жінки – мами, бабусі, старші сестрички. Дитина ще не вміє говорити, а від мами вже чує колискову пісеньку, ласкавий тихенький наспів заспокоює та заколисує малюка.

- Про кого співається у колискових піснях?

Прийом «Продовж речення».

- Хто є персонажем цих пісень?

(Птахи, сон-дрімота, голуби, котик).

Слухання музики.

- А хто є персонажем колискових інших країн ви дізнаєтесь зараз.

- Отже, працюємо в групах.

- На столах лежать зірочки та зображення національних костюмів.

- Оберіть національний костюм тієї країни, колискову якої ви почули.

- На зірочках напишіть характеристики музики. Якою була ця колискова?

Слухання музики.

Робота в групах.

Проблемно-пошукові ситуації.

(Слухання колискових світу - Грузія, Білорусь, Франція, Україна).

(Відповіді учнів).

Прийом «Ланцюжок».

V. Музична фізхвилинка «День – Ніч».

Розучування пісні.

- Одним із найкращих взірців колискової є пісня «Ой, ходить сон».

(Слухання).

- Зараз ми з вами розучимо 1,2, та 3 куплети цієї пісні.

Караоке.

(Розучування пісні, виконання з музичним супроводом на музичних діатонічних дзвіночках, маракасах).

Слухання казки.

- А зараз, діти, послухайте коротеньку казочку «Колискова для Дряпушка».

(Група учнів з вчителем демонструють казку).

- Чому сподобалась пісенька Дряпушкові?

- Хто допоміг йому вивчити пісеньку?

(Відповіді учнів).

Розучування колискової.

- Давайте спробуємо вивчити коротеньку пісеньку, яку співала дівчинка для Дряпушка.

(Розучування колискової спочатку усім класом, потім – каноном).

- Какон – це багатоголосний твір, в якому всі голоси виконують одну мелодію, вступаючи почергово.

- Виконуйте колискову ніжно і лагідно, ніби заколисуючи Дряпушка.

VІ. Підсумок уроку.

Дізнайтеся в батьків, які колискові співали вам в дитинстві та запишіть одну з них.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати