Мовно-літературна освітня галузь
Урок №1
Тема : Узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів із розділу «Іменник»
Мета :
формування предметних компетентностей : узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; знаходити іменники синоніми і антоніми, визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;
формування ключевих компетентностей :
уміння вчитися: розвивати навички раціонально розподіляти час для виконання певної роботи, працювати швидко й зосереджено; розвивати самостійність у роботі;
комунікативної: формувати вміння учнів спілкуватися належним чином під час виконання групових завдань;
громадянської: виховувати любов до рідного краю;
соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі.
Тип уроку : урок закріплення і систематизації знань.
Обладнання :малюнок зими, сніжні кульки, план урок, карточки ж.р.ч. р. с. р. мн., карточки (відмінювання іменників) для самостійної роботи, карточки для роботи в групах і парах, малюнок годівнички, карточки ХТО? ЩО?, Незнайко .
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент.
Вправа «Промінчики добра»
- Добрий день, діти! Погляньте мені у вічі, подивіться один на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо наш урок.
- А які ж ми повинні бути на уроці?
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
- Не забувайте про правило піднятої руки, всі ваші «кричалочки» залишить у торбинці.
Девіз нашого уроку: «Не кажи не вмію, а кажи навчусь».
- Який у вас настрій? Покажіть відповідний смайлик.
- Актуалізація знань. Повідомлення теми і мети уроку.
- Яка тема нашого уроку, ми дізнаємось, коли відгадаєте загадку.
Все, що існує, він називає,
На питання Хто? і Що?вірно відповідає,
А щоб не ображався весь чесний народ,
Він завжди має і число, і рід,
І відмінків різних він має аж сім. (Іменник)
Здогадались, яка тема нашого уроку? Так, іменник.
Вправа « Надія»
- Яким же ви уявляєте цей урок ? Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Продовжте « Я очікую…»
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Ми сьогодні
- закріпимо свої знання і вміння з теми «Іменник»;
- правильно і чітко будемо висловлювати свої думки;
- нас чекає багато цікавих вправ і завдань.
- наприкінці уроку ми перевіримо, чи здійснилися наші очікування.
До наш в гості на урок прийшла незвичайна гостя. Хто вона ви також дізнаєтесь, коли відгадаєте наступну загадку.
Біла, гарна, чарівна,
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай!
Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)
- Так, це – зима. Вона завітала до нас на урок і хоче перевірити наші знання з теми «Іменник». Наш урок - це урок-змагання. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати сніжну кульку. Хто більше назбирає кульок-сніжок, у того міцні знання з цієї теми. Давайте переглянемо план нашого уроку:
- Хвилинка каліграфії.
- Звуко-буквений аналіз слова.
- Мозковий штурм.
- Диктант. Іменники-синоніми.
- Робота з прислів'ями. Іменники-антоніми.
- Гра «Подай сигнал».
- Фізкультхвилинка.
- Самостійна робота.
- Гра «Наш відмінок».
- Відмінювання іменників.
- Самостійна робота.
- Підсумок уроку.
- Використання практичних завдань на повторення й закріплення умінь і навичок.
- Хвилинка каліграфії.
Зз Зз Зз Зз зи им ма зима
Дібрати спільнокореневі слова. (Зимонька, зимовий, зимувати, взимку.)Розбір слова зимонька за будовою,звуко-буквений аналіз. Зимонька.
Метод « Асоціативний кущ»
З И М А
Назви іменники-істоти і неістоти серед поданих.
Сенкан( робота в групах)
- Зима.
- Холодна, морозна.
- Лютує, дивує, прийшла.
- Замела землю снігом білосніжна зима.
- Холодна пора року.
- Мозковий штурм.
- Як називається частина мови, що означає назву предмета?
- На які питання відповідає іменник?
- Іменники можуть бути назвами істот і ….(неістот).
- Назви істот відповідають на питання…, неістот - …
- Більшість іменників належать до яких родів?
- Іменники мають числа…..(однину і множину).
- Іменники поділяються на власні та…. (загальні).
- Скільки відмінків має іменник? Назвемо їх.
- В реченні може бути ….
- Вибірковий диктант. Іменники-синоніми.
Виписати іменники-синоніми.
- Біда вимучить, біда й виучить. Горе не завадить, але з ніг звалить. Лихо не вморить, а таки спотворить. Щастя смуток відбирає, а нещастя повертає.
- Алфавіт – драбина до мудрості. Учи азбуку – прийде хліб у руку. Абетка – добра штука, хоча інколи й мука.
- Чим більше дров, тим більше вогнище. Ставок щасливо обійшов, та в кострище потрапив. Багаття розклав, а руки погріти не дали.
Вилучте зайве слово.(Усно)
Дорога, шлях, дорожній, траса, шосе.
Будинок, хата, споруда, оселя, хатинка.
Говорити, казати, розповідати, розповідь, мовити.
Родинний, сімейний, батько, домашній.
- Іменники-антоніми. Робота в групах. (Завдання на картках).
Групи отримують частини прислів'їв, які потрібно скласти. Іменники-антоніми треба підкреслити і назвати.
Добро завжди а лінь марнує.
Праця чоловіка годує, так ніч лаяти.
Коли день хвалити, перемагає зло.
Хочеш собі добра— то в старості знайдеш.
Брехень багато, не роби нікому зла.
Що в молодості навчишся, а правдаодна.
Радість не вічна, і щастя не знайти.
Розумна брехня краще печаль не нескінченна.
З бідою не знатися — дурної правди.
- Гра «Подай сигнал».
Сигнальною карткою показати рід і число.
Сани, мороз, Снігуронька, ковзани, сніжинка, лижі, лід, сонце, ковзанка, бурулька.
- Фізкультхвилинка. (Звучить пісня про зиму.)
- Самостійна робота.
Розподілити іменники за відмінками ( картки).
- Гра «Наш відмінок». Учні поділяються на пари (групи): родовий, давальний, орудний, місцевий. Вчитель читає словосполучення. Учні плескають у долоні, якщо названий іменник відповідає їх відмінку.
Кататися на лижах (М.), замете снігом (О.), багато кучугур (Р.), раді зимі (Д.), росла в лісі (М.), виповзе з нори(Р.), не страшна птахам (Д.), зустрічати з радістю(О.).
- Виправ помилки у Незнайка. Поясни.
Совою, тишою, конем, дубом, читачом, виграшом, грушою, мідю, сілю, радістю, любовю.
- Відмінювання іменників. Робота в групах.
І група.
Запиши іменники, подані в дужках, у відповідній формі і визнач відмінок цих іменників.
Намела (сніг)__________(____в.) хуртовина. Важким стало життя (птахи)___________(___в.). Після морозної ночі вони на (вільхи)__________(____в.) і (берези)___________(____в.) поснідають (насіннячко)______________(____в.). Снігурі поласують (ягоди)____________(____в.) горобини.
ІІ група.
Запиши іменники, подані в дужках, у відповідній формі і визнач відмінок цих іменників.
Намела (чого?) (сніг)__________(____в.) хуртовина. Важким стало життя (кого?) (птахи)___________(___в.). Після морозної ночі вони на (чому?) (вільхи)__________(____в.) і (чому?) (берези)___________(____в.) поснідають (чим?) (насіннячко)______________(____в.). Снігурі поласують(чим?) (ягоди)____________(____в.) горобини.
ІІІ група.
Визнач відмінок іменників.
Намела (чого?) снігу (____в.) хуртовина. Важким стало життя (кого?) птахів (___в.). Після морозної ночі вони (на чому?) на вільхах (____в.) і (на чому?) березах (____в.) поснідають (чим?) насіннячком (____в.). Снігурі поласують (чим?) ягодами (____в.) горобини.
Перевірка виконання завдання по групах.
- Як ми можемо допомогти птахам взимку?
Встановити зв'язок слів в останньому реченні.
Розбір іменника ягодами як частини мови.
IV. Підсумок уроку .
"Незакінченеречення"
Я знаю…
Я навчився…
Я вмію…
Я запам'ятав…
Мені було цікаво….
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.
- Давайте порахуємо ваші снігові кульки. (Оцінювання учнів )
- Візьміть смайлики і покажіть ваш настрій після уроку .
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу .
Урок №2
Тема. Подорож у країну «Дієслова»
Мета. Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – само організовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
загальнокультурної – зв'язно висловлюватися; дотримуватися культури спілкування;
соціальної – вміти працювати з однокласниками в групі, у парі та колективі;
громадянської – бережливе ставлення до людей і самого себе;
предметних компетентностей : узагальнити і систематизувати знання учнів про дієслово як частину мови; удосконалювати вміння працювати у групах та в парах, розпізнавати час дієслів, виховувати почуття любові до рідної мови, інтерес до її вивчення.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: ілюстрації, схеми,план роботи, «Дерево очікування», «Сенкан».
Хід уроку
І. Організація класу
Я всміхаюсь сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику –
«Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра.
ІІ. Оголошення теми уроку
- Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок. Ми помандруємо до чудової країни «Дієслова». Систематизуємо та узагальнимо свої знання про дієслово.
«Дерево очікування»
- Що очікують діти від уроку? (відповіді дітей)
- Що очікує вчитель? ( Вчитель очікує: старанності, активності, злагоджено працювати в групах та парах, гарного настрою).
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
1 зупинка Каліграфічна хвилинка
Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Запишіть велику та маленьку букви «Вв», утворіть склади і слова.
Вв Ввв ве ес сна
весна
Весна іде, красу несе, а в тій красі радіє все.
( Яку орфограму ви помітили? Яке перевірочне слово? Чиє у цьому реченні дієслова? Підкреслити дієслова. Визначити час).
2 зупинка «Загальна»
Пригріло сонечко ясне,
Проклюнулись квітки.
Тепленький вітерець сопе,
Вертаються пташки.
- Чудова пора року весна. З великим нетерпінням чекають її люди. Адже в природі все оживає, пробуджується від сну. Пробуджує весна сонну землю, уквітчує її пролісками, укриває її рястом, барвінком. Завдяки сонечку відбуваються всі ці зміни.
У нашому класі з'явилося сонечко ( малюнок сонця) , але без промінчиків.
Щоб утворити промені, потрібно повторити все те, що ми знаємо про дієслово.
(Відповіді дітей).
1.Це частина мови.
2.Дієслова відмінюються за часами(теперішній, минулий, майбутній).
3. Не з дієсловами пишемо окремо.
4. У реченні переважно виступає присудком.
5.Змінюється за особами, числами, родами.
6.Неозначена форма дієслова.
7.Теп.час – відм.за особами, числами.
8.Мин.час – змін.за родами.
9.Майб.час – змін.за особами.
(З'являються промені).
3 зупинка Словникова робота
Гра «Допоможи Незнайкові»
висна
в ранці
зимля
хвіалка
Завдання: 1. Виправ помилки.
2. Скласти із слів зв'язне речення.
( Вранці весна прокинулась і уквітчала землю фіалками.)
4 зупинка Робота над прислів'ям
Весняний день рік годує.
Завдання: 1. Пояснити зміст народної мудрості.
( Час розпочинати всі роботи, дбати про майбутній урожай).
2.Підкреслити дієслово. Визначити час, особу, число.
5 зупинка Гра «Вилуч зайве»
Малюю, рахую, пишу, сонце, сиджу, робити, читаємо.
(Сонце – іменник, робити – н.ф., читаємо – мн.)
6 зупинка Робота в парах
1 ряд 2 ряд
Змінити подані дієслова Дібрати антоніми.
н.ф. у мин.час. Плакати -
Клювати - сваритися –
Спіймати - лінитися –
Бігати - захворіти –
Ходити –
ІV. Фізкультхвилинка
7 зупинка Хвилинка відпочинку
Що ж, мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
8 зупинка Робота в групах
Завдання : дібрати дієслова до малюнків
малюнок сонечка малюнок хмаринки
усміхнулося пливе
виглянуло сміється
показалось летить
попливло плаче
зазирнуло закриває
9 зупинка «Сенкан»
1.іменник (весна)
2.прикметники (квітуча, прекрасна, сонячна)
3.дієслова ( прилинула, завітала, з'явилась)
4.асоціація ( з дівчинкою)
5.порівняння (з мамою)
6.речення ( Завітала квітуча весна).
10 зупинка Творча робота
Ми активно знову працюємо,
Над творчою роботою мудруємо.
Запишемо в зошитах свої думки,
Хай порадіють нам батьки.
Картина «Весна»
(опис весни за картиною)
v. Рефлексія
Очікування.
- Чи виправдались ваші очікування? (відповіді учнів)
Вчитель: - Мої очікування справдились, злагоджено працювали в групах і парах, намагались висловлювати свої думки чітко і красиво.
Нехай бринять і пахнуть квіти,
Нехай почує Божий рай,
Як на землі такі ось діти
Славлять український край.
Наша подорож завершилась. Я впевнена, що ви добре засвоїли тему.
Молодці !